Nagrodzeni za wiedzę o pszczołach w konkursie

To był radosny dzień dla młodych laureatów konkursu wiedzy „Pszczoły znam i o nie dbam”, który został rozstrzygnięty pod koniec października br. W czwartek 19 listopada trójka „orłów” z pszczelej dziedziny odebrała gratulacje, dyplomy i nagrody z rąk członka Zarządu Województwa Lubelskiego, Sebastiana Trojaka, a także pozostałych organizatorów tego edukacyjnego projektu.

Przypomnijmy, że konkurs zorganizowały cztery instytucje – partnerzy kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli (główny organizator), a także Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (WFOŚiGW) oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Jego adresatami byli uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z terenu naszego regionu.

Najlepszym znawcą pszczół i pszczelarstwa okazał się Filip Chachuła, uczeń klasy VI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach, który na czwartkową uroczystość przyjechał z mamą. Warto dodać, że oprócz Filipa w etapie wojewódzkim placówkę tę reprezentowało jeszcze dwóch uczniów przygotowanych przez Katarzynę Michotkę – szkolną koordynatorkę konkursu. Za zwycięstwo w projekcie „Pszczoły znam i o nie dbam” Filip otrzymał laptopa Acer Aspire 3 i3.

Na drugim miejscu podium uplasowała się Hanna Król ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, której podczas uroczystego spotkania towarzyszyła mama. Do konkursu przygotowała ją Magdalena Suchołbiak-Jastrzębska. Za uzyskanie drugiego najlepszego wyniku Hania odebrała tablet Samsung Galaxy Tab Lite P610.

W Lublinie gościliśmy także laureata trzeciego miejsca, Maksymiliana Wąsowskiego, uczącego się pod kierunkiem Anny Teżyk w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuliłowie, i jego mamę. Za swoje konkursowe osiągnięcia Maks odebrał smartfon Xiaomi Redmi Note 9.

Nagrody wręczali reprezentanci fundatorów – członek Zarządu Województwa Sebastian Trojak razem z prezesem WFOŚiGW, prof. Grzegorzem Grzywaczewskim, a także przedstawicielka głównego organizatora konkursu – Magdalena Pielecka-Szafruga z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, która dodatkowo przywiozła dla laureatów słodkie upominki (m.in. słynne miodowe ciasteczka o nazwie „całuski pszczelowolskie”).

Dodajmy, że droga na podium nie była łatwa. By zdobyć konkursowe trofea, nasi laureaci musieli przejść dwa konkursowe etapy i najlepiej rozwiązać testy wiedzy o pszczole miodnej, jej biologii i pszczelarstwie, a w finale również trafnie rozpoznać sprzęt pszczelarski oraz rośliny miododajne. Trzeba przyznać, że konkurencja była ogromna. W etapie szkolnym, zorganizowanym 2 października br., udział wzięło prawie 600 uczniów (!) z ponad 50 szkół z całego województwa, natomiast w etapie regionalnym, który odbył się online 21 października – walczyło 122 uczestników.

Więcej o konkursie piszemy na stronie: www.lubelskie.pl/pszczola/dla-dzieci-i-mlodziezy/.

Żródło: www.lubelskie.pl